اردیبهشت 5, 1398 خدمات ما / صنعت پلیمر / فعالیت های ما / همایش ها بدون دیدگاه

پس از مدتی از پایان همایش خروج صنعت پلاستیک از بحران که توسط انجمن ملی صنایع پلاستیک برگزار گردید همایش دیگری با عنوان چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک در روز ۳ اردیبهشت ماه با هدف ایجاد بستری ارتباطی بین تصمیم گیری های اقتصادی با بخش خصوصی فعال در صنعت پلاستیک به منظور تقویت توان واحدهای تولیدی برگزار شد.  

گزارش تصویری این همایش را در اینجا ببیند 

از جمله محور های اصلی این همایش میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

۱. بررسی روند های اقتصاد کلان کشور و توصیه هایی در جهت ارتقا سطح کیفی آن در سال جاری
۲. تحریم ها و اثرات آن بر صنعت پلاستیک
۳. صنعت پلاستیک : جایگاه،چالش ها و فرصت ها
۴. بررسی روند های عمده دنیا در صنعت پلاستیک
۵. راهکارهای توسعه صادرات صنعت پلاستیک

این همایش با سخنرانی جناب مهندس صحاف امین  رئیس هیئت مدیره انجمن ملی شروع شد و  ایشان به موضوعاتی از قبیل افزایش میزان اشتغال در صنایع تکمیلی صنایع پتروشیمی و عرضه مواد اولیه پرداخت اند.

در ادامه جناب دکتر نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران  به موضوع ضرورت هماهنگی بین صنعت و پژوهش گر اشاره نمودند .

سپس جناب مهندس علیرضا ترک دبیر همایش، به هدف های برگزاری این همایش شامل اصلاح سیاست ها، افزایش محتوای اقتصادی ،ارتباط بین دانشجویان اقتصاد با صنعت پلاستیک، ایجاد شورای سیاستگذاری بررسی نمودند.

با شروع بخش اول این همایش دکتر محمدحسین ادیب عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان و پژوهشگر ریسک بازار به موضوعاتی از قبیل تاثیر دلار بر روند اقتصاد و صنعت و همچنین بررسی فاصله تولید کننده و مصرف کننده و واسطه ها پرداختند. طبق گفته ایشان هزینه ها در سال جاری ۱۵ درصد رقابتی تر می شود و این افزایش هزینه نمی تواند به مشتری تحویل شود. همچنین اقتصاد ایران در حال حرکت به سمت کاهش فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده است واسطه ها در این میان کوچک میشوند.

در قسمت دوم بخش اول دکتر حسن زیبایی دکترای اقتصاد دانشگاه اراسموس روتردام به تحلیل بودجه سال ۹۸( بررسی جهت گیری های عمومی بودجه و تاثیر آن در صنعت پلاستیک) پرداختند.

در بخش دوم این همایش با موضوع تحریم ها و اثرات آن بر صنعت پلاستیک دکتر فرشاد مومنی هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد به تحریم‌ها و اثرات آن بر صنعت پلاستیک پرداختند.

طبق گفته ایشان آمریکا سعی دارد نیاز خود را از خاورمیانه به ویژه نفت این منطقه به صفر برساند،همچنین تحریم کنندگان به دنبال سه موضوع هستند نخست توان برنامه ریزی را از ما بگیرند، ثانیا واردات کالاهای لوکس را برای ما سهل کنند و ثالثا منابع ارزی ایران را از بین ببرند.

در بخش سوم با موضوع صنعت پلاستیک جایگاه، چالش ها و فرصت ها دکتر محمدرضا رضوی رئیس اسبق موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت استراتژی های توسعه صنعت پلاستیک را عنوان کردند.

در ادامه این بخش دکتر شروین احمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به بررسی چشم انداز پلاستیک های مهندسی مانند پلی استال ،پلی آمید ۶ ، پلی آمید ۱۲ ، ssbr و …. در زنجیره ارزش پرداختند.

در بخش چهارم با موضوع بررسی روندهای عمده دنیا در صنعت پلاستیک، دکتر میلاد مهرانپور دکترای مهندسی پلیمر، مدیر گروه دانا پلیمر و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم تحقیقات تهران به بررسی خودروهای الکترونیکی،کاربرد پلاستیک های مهندسی در صنعت خودروسازی،برق و …. پرداختند.

طبق گفته های ایشان خودرو های الکتریکی افزایش تولید فراوانی داشته که باعث شده از حالت لوکس به تجاری تبدیل شوند. در این نوع خودرو ها پلیمرهای بسیار بیشتری نسبت به خودرو های بنزینی و سوخت فسیلی استفاده می شود.پلاستیک های رسانا رشد بسیار بالایی داشته است و بازار بسیار خوبی را ایجاد کرده است.

و در بخش آخر این همایش با عنوان راهکارهای توسعه صادرات صنعت پلاستیک، دکتر اسفندیار امید بخش، مدیر کل روابط چند جانبه اتاق بازرگانی ایران و دکترای اقتصاد سیاسی بین الملل به بررسی هم پیوندی های اقتصادی منطقه ای و تأثیر آن بر توسعه کسب و کارها در صنعت پلاستیک پرداختند.

در قسمت دوم این بخش ابوالفضل کوده یی، مدیرکل روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت امور اقتصادی و دارایی به سرمایه‌گذاری خارجی، اهمیت و الزامات آن پرداختند.

و در قسمت آخر این بخش دکتر سعید ترکمان دهنوی ،رئیس هیئت مدیره شرکت طب پلاستیک و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به بیان تجربیات موفق در صادرات کالاهای صنعت پلاستیک پرداختند.

و در انتها نیز سرکار خانم مهندس علیرضایی بیاینه پایانی همایش را قرائت کردند

گزارشگر: فرناز رزاقی فردشاد

گزارش نخستین دوره خروج صنعت پلاستیک از بحران 

بخشی از سخرانی دکتر میلاد مهران پور در همایش چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک